M och H Syd ABAktiv

559213-2269AktiebolagRegistrerat 2019KÄVLINGE

Finansiell översikt

1 882 000 kr+7,8%
Omsättning 2025
+7,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
01 mn2 mn3 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2022

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20220 kr
2021100 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar659 328747 110964 961994 4831 003 977669 847675 700
Summa anläggningstillgångar128 594121 17788 67056 16328 96100
Summa tillgångar787 922868 2871 053 6311 050 6461 032 938669 847675 700
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder470 089329 957287 247231 687224 025229 451243 799
Långfristiga skulder———————
Summa skulder534 960459 828477 118356 687224 025229 451243 799
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)152 962155 497168 054117 446114 954−368 517−8 495
Summa eget kapital252 962408 459576 513693 959808 913440 396431 901
Resultaträkning
Nettoomsättning1 231 8822 343 5172 446 9832 333 5212 372 0001 746 5841 882 000
Rörelseresultat259 486267 253273 78585 54523 304−367 889−7 774
EBITDA266 903274 670306 292118 05250 506−338 928−7 774
Resultat före skatt194 608201 227212 374149 532146 519−368 517−8 495
Årets resultat152 962155 497168 054117 446114 954−368 517−8 495
Personalkostnader471 9061 655 2861 723 7131 779 3041 643 5971 679 2751 520 591
Avskrivningar7 4177 41732 50732 50727 20228 9610
Övriga nyckeltal
Anställda5655554
Föreslagen utdelning——100 0000———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: M och H Syd AB

Översikt

M och H Syd AB (org.nr 559213-2269) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Kävlinge. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 882 000 kr, vilket är 7,8 % mer än året innan (1 746 584 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,3 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 8 495 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 470 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 675 700 kr och det egna kapitalet 431 901 kr (soliditet 63,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.