Zenaia ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 68 734 | 632 490 | 140 725 | 59 545 | 11 150 | 19 013 |
| Summa anläggningstillgångar | 56 636 | 156 636 | 56 636 | 16 864 | 17 190 | 17 190 |
| Summa tillgångar | 125 370 | 789 126 | 197 361 | 76 409 | 28 340 | 36 203 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 96 276 | 262 564 | −132 679 | 53 321 | 53 682 | 78 281 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 96 276 | 409 879 | −132 679 | 53 321 | 53 682 | 78 281 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −20 906 | 350 153 | −287 561 | −29 913 | −48 430 | −16 736 |
| Summa eget kapital | 29 094 | 379 247 | 330 040 | 23 088 | −25 342 | −42 078 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 343 943 | 781 988 | −2 | −3 | −2 | 121 654 |
| Rörelseresultat | 28 618 | 588 591 | −287 238 | −28 501 | −48 569 | −16 717 |
| Resultat före skatt | −14 790 | 441 192 | −287 561 | −29 913 | −48 430 | −16 736 |
| Årets resultat | −20 906 | 350 153 | −287 561 | −29 913 | −48 430 | −16 736 |
| Personalkostnader | 283 472 | 271 426 | 12 527 | 2 124 | 5 382 | 121 982 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 132 679 | 186 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Zenaia AB
Översikt
Zenaia AB (org.nr 559212-9786) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Enskededalen. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 121 654 kr. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 18,8 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 16 736 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2021: 1. Nettoomsättningen per anställd var 781 988 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−42 078 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.