Nahia ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 577 813 | 442 402 | 267 159 | 286 722 | 860 469 | 779 433 |
| Summa anläggningstillgångar | 49 632 | 156 293 | 100 117 | 99 951 | 38 717 | 187 500 |
| Summa tillgångar | 627 445 | 598 695 | 367 276 | 386 673 | 899 186 | 966 933 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 123 211 | 227 485 | 123 489 | 102 363 | 390 718 | 404 082 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 248 211 | 352 485 | 123 489 | 102 363 | 640 718 | 804 082 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 329 234 | 36 976 | 72 577 | 140 523 | 634 158 | 404 383 |
| Summa eget kapital | 379 234 | 246 210 | 243 787 | 284 310 | 258 468 | 162 851 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 722 000 | 1 263 000 | 1 016 000 | 1 173 000 | 2 062 000 | 2 220 000 |
| Rörelseresultat | 508 934 | 57 436 | −11 574 | 178 055 | 1 047 931 | 663 209 |
| EBITDA | 512 450 | 65 672 | −3 338 | 186 291 | 1 056 167 | 667 929 |
| Resultat före skatt | 382 303 | 56 676 | 106 178 | 178 800 | 805 125 | 514 439 |
| Årets resultat | 329 234 | 36 976 | 72 577 | 140 523 | 634 158 | 404 383 |
| Personalkostnader | 883 992 | 722 501 | 420 025 | 400 271 | 506 080 | 880 257 |
| Avskrivningar | 3 516 | 8 236 | 8 236 | 8 236 | 8 236 | 4 720 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nahia AB
Översikt
Nahia AB (org.nr 559212-9679) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Sundsvall. Bransch enligt SCB: specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 220 000 kr, vilket är 7,7 % mer än året innan (2 062 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 404 383 kr (18,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 220 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 966 933 kr och det egna kapitalet 162 851 kr (soliditet 16,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.