4P FASTIGHETER ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 617 487 | 274 487 | 694 067 | 482 756 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 021 497 | 5 804 175 | 5 549 349 | 6 001 253 |
| Summa tillgångar | 6 638 984 | 6 078 662 | 6 243 416 | 6 484 009 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 103 167 | 129 049 | 102 793 | 108 599 |
| Långfristiga skulder | 6 423 012 | 5 779 336 | 6 000 000 | 6 000 000 |
| Summa skulder | 6 526 179 | 5 908 385 | 6 102 793 | 6 340 599 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 63 109 | 57 471 | −29 654 | 2 788 |
| Summa eget kapital | 112 805 | 170 277 | 140 623 | 143 410 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 410 000 | 425 000 | 312 000 | 360 000 |
| Rörelseresultat | 71 823 | 72 352 | −29 079 | 235 644 |
| EBITDA | 319 932 | 323 260 | 225 747 | 514 840 |
| Resultat före skatt | 65 035 | 72 375 | −29 654 | 2 788 |
| Årets resultat | 63 109 | 57 471 | −29 654 | 2 788 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 248 109 | 250 908 | 254 826 | 279 196 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: 4P FASTIGHETER AB
Översikt
4P FASTIGHETER AB (org.nr 559212-3755) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Lidköping. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 360 000 kr, vilket är 15,4 % mer än året innan (312 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 788 kr (0,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 484 009 kr och det egna kapitalet 143 410 kr (soliditet 2,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.