Leangains ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 199 554 | 205 511 | 55 065 | 123 684 | 52 630 | 86 175 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 199 554 | 205 511 | 55 065 | 123 684 | 52 630 | 86 175 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 28 199 | 24 805 | 28 789 | 7 030 | 2 067 | 18 345 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 64 337 | 60 943 | 28 789 | 7 030 | 2 067 | 18 345 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 85 217 | 9 351 | −118 292 | 90 378 | −70 092 | 17 268 |
| Summa eget kapital | 135 217 | 144 568 | 26 276 | 116 654 | 50 563 | 67 830 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 167 169 | 190 281 | 476 053 | 281 269 | 166 166 | 78 787 |
| Rörelseresultat | 144 554 | 13 009 | −151 438 | 94 077 | −69 869 | 16 953 |
| Resultat före skatt | 108 416 | 12 966 | −118 292 | 94 083 | −70 092 | 17 268 |
| Årets resultat | 85 217 | 9 351 | −118 292 | 90 378 | −70 092 | 17 268 |
| Personalkostnader | — | 82 321 | 516 668 | 61 982 | 107 494 | 2 250 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Leangains AB
Översikt
Leangains AB (org.nr 559211-1396) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Höör. Bransch enligt SCB: litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 78 787 kr, vilket är 52,6 % mindre än året innan (166 166 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 17 268 kr (21,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 86 175 kr och det egna kapitalet 67 830 kr (soliditet 78,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.