Preppreg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 60 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 268 184 | 167 899 | 208 323 | 199 269 | 186 383 | 155 390 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Summa tillgångar | 268 184 | 167 899 | 208 323 | 249 269 | 236 383 | 205 390 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 78 067 | 60 974 | 48 531 | 84 018 | 51 607 | 39 493 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 78 067 | 60 974 | 48 531 | 84 018 | 51 607 | 39 493 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 140 117 | 56 808 | 108 867 | 114 459 | 134 525 | 51 121 |
| Summa eget kapital | 190 117 | 106 925 | 159 792 | 165 251 | 184 776 | 165 897 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 237 000 | 126 000 | 240 000 | 248 000 | 238 000 | 189 000 |
| Rörelseresultat | 178 782 | 71 567 | 137 504 | 142 924 | 167 128 | 63 982 |
| Resultat före skatt | 178 782 | 71 567 | 137 192 | 144 592 | 169 172 | 64 329 |
| Årets resultat | 140 117 | 56 808 | 108 867 | 114 459 | 134 525 | 51 121 |
| Personalkostnader | 4 547 | 9 004 | 7 897 | 12 206 | 10 499 | 17 965 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 140 000 | 56 000 | 109 000 | 115 000 | 70 000 | 60 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Preppreg AB
Översikt
Preppreg AB (org.nr 559211-1099) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 189 000 kr, vilket är 20,6 % mindre än året innan (238 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 51 121 kr (27,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 205 390 kr och det egna kapitalet 165 897 kr (soliditet 80,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 60 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.