Waystar Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 50 000 | 673 349 | 625 033 | 486 970 | 1 517 712 | 691 403 |
| Summa anläggningstillgångar | 621 000 | 748 550 | 1 216 685 | 2 296 847 | 1 106 123 | 0 |
| Summa tillgångar | 671 000 | 1 421 899 | 1 841 718 | 2 783 817 | 2 623 835 | 691 403 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 632 369 | 566 367 | 449 868 | 1 310 756 | 1 436 537 | 523 903 |
| Långfristiga skulder | 0 | 800 000 | 1 350 000 | 1 350 000 | 1 077 500 | 0 |
| Summa skulder | 632 369 | 1 366 367 | 1 799 868 | 2 660 757 | 2 514 037 | 523 903 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 16 901 | −363 682 | 81 210 | −428 263 | −1 365 255 |
| Summa eget kapital | 38 631 | 55 532 | 41 850 | 123 060 | 109 798 | 167 500 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 268 850 | 733 697 | 2 242 000 | 408 000 | 87 000 |
| Rörelseresultat | 0 | −171 546 | −665 691 | −54 831 | −214 878 | −1 131 241 |
| EBITDA | 0 | −99 096 | −539 926 | 117 926 | 136 921 | −94 837 |
| Resultat före skatt | 0 | 18 829 | −363 682 | 11 491 | −428 263 | −1 295 536 |
| Årets resultat | 0 | 16 901 | −363 682 | 81 210 | −428 263 | −1 365 255 |
| Personalkostnader | — | — | 994 406 | 1 514 818 | 0 | — |
| Avskrivningar | 0 | 72 450 | 125 765 | 172 757 | 351 799 | 1 036 404 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Waystar Group AB
Översikt
Waystar Group AB (org.nr 559210-9945) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 87 000 kr, vilket är 78,7 % mindre än året innan (408 000 kr). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 1 365 255 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 691 403 kr och det egna kapitalet 167 500 kr (soliditet 24,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.