True Automation Västerås ABAktiv

559210-8111AktiebolagRegistrerat 2019VÄSTERÅS

Finansiell översikt

6 636 805 kr−39,3%
Omsättning 2024/25
+12,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
05 mn10 mn15 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Föreslagen utdelning 630 000 kr.

Historik
2024/25630 000 kr
2023/241 200 000 kr
2022/23544 000 kr
2021/22375 000 kr
2020/21173 000 kr
2019/20177 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning3 621 6555 023 0006 737 00210 936 8856 636 805
Årets resultat860 7961 064 4951 577 9742 646 6123 609 822
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar3 313 5574 464 2669 369 2699 045 1239 824 147
Summa skulder1 605 2931 864 5075 566 5363 139 7781 508 980
Summa eget kapital1 708 2642 599 7593 802 7335 905 3458 315 167
Anställda22222
Föreslagen utdelning173 000375 000544 0001 200 000630 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: True Automation Västerås AB

Översikt

True Automation Västerås AB (org.nr 559210-8111) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 636 805 kr, vilket är 39,3 % mindre än året innan (10 936 885 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 3 609 822 kr (54,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 3 318 403 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 824 147 kr och det egna kapitalet 8 315 167 kr (soliditet 84,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 630 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.