Säkra Hem Bygg Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 187 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 304 898 | 1 362 484 | 372 737 | 380 656 | 937 571 |
| Summa anläggningstillgångar | 76 934 | 57 934 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 381 832 | 1 420 418 | 372 737 | 380 656 | 937 571 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 190 275 | 477 517 | 112 687 | 188 655 | 459 940 |
| Långfristiga skulder | — | — | 124 991 | 24 983 | 135 320 |
| Summa skulder | 190 275 | 727 517 | 237 678 | 213 638 | 595 260 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 141 557 | 621 344 | 2 782 | 31 959 | 175 293 |
| Summa eget kapital | 191 557 | 692 901 | 135 059 | 167 018 | 342 311 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 795 000 | 2 237 000 | 3 767 000 | 2 726 000 | 4 564 000 |
| Rörelseresultat | 181 196 | 1 041 879 | 18 600 | 52 291 | 258 266 |
| EBITDA | 199 262 | 1 060 879 | 39 011 | 52 291 | — |
| Resultat före skatt | 180 699 | 790 583 | 4 178 | 41 161 | 220 772 |
| Årets resultat | 141 557 | 621 344 | 2 782 | 31 959 | 175 293 |
| Personalkostnader | 175 325 | 786 418 | 2 438 977 | 1 647 514 | 1 468 672 |
| Avskrivningar | 18 066 | 19 000 | 20 411 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 3 | 5 | 2 | — |
| Föreslagen utdelning | — | 240 000 | — | — | 187 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Säkra Hem Bygg Sverige AB
Översikt
Säkra Hem Bygg Sverige AB (org.nr 559209-6241) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Tyresö. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 564 000 kr, vilket är 67,4 % mer än året innan (2 726 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 54,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 175 293 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 1 363 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 937 571 kr och det egna kapitalet 342 311 kr (soliditet 36,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 187 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.