HJOLS 2 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 549 350 | 369 091 | 3 137 | 8 550 | 595 | 2 681 | 117 271 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 178 143 | 662 829 | 763 741 | 848 236 | 881 828 | 802 139 |
| Summa tillgångar | 549 350 | 547 235 | 665 966 | 772 291 | 848 831 | 884 509 | 919 410 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 1 250 | 100 980 | 127 062 | 128 735 | 68 918 |
| Långfristiga skulder | 500 000 | 500 000 | 620 289 | 620 289 | 620 289 | 630 000 | 400 000 |
| Summa skulder | 500 000 | 500 000 | 621 539 | 721 269 | 762 270 | 780 962 | 568 918 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −650 | −2 115 | −2 808 | 6 595 | 35 540 | 16 986 | 246 945 |
| Summa eget kapital | 49 350 | 47 235 | 44 427 | 51 022 | 86 561 | 103 547 | 350 492 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −650 | −2 115 | −2 808 | −1 550 | −3 412 | −3 788 | −4 685 |
| Resultat före skatt | −650 | −2 115 | −2 808 | 7 575 | 44 760 | 21 501 | 311 348 |
| Årets resultat | −650 | −2 115 | −2 808 | 6 595 | 35 540 | 16 986 | 246 945 |
| Personalkostnader | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: HJOLS 2 AB
Översikt
HJOLS 2 AB (org.nr 559208-9717) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Vellinge. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 246 945 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 919 410 kr och det egna kapitalet 350 492 kr (soliditet 38,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.