Zonta Läkarvård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 827 853 | 1 386 804 | 1 316 657 | 1 249 659 | 1 642 805 |
| Årets resultat | 516 866 | 333 010 | 38 283 | −37 352 | 306 602 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 775 561 | 1 363 270 | 878 658 | 427 884 | 688 078 |
| Summa skulder | 561 059 | 169 358 | −1 037 | −25 459 | 128 133 |
| Summa eget kapital | 1 214 502 | 1 193 912 | 879 695 | 453 343 | 559 945 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 353 600 | 352 500 | 389 000 | 200 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Zonta Läkarvård AB
Översikt
Zonta Läkarvård AB (org.nr 559208-6234) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 642 805 kr, vilket är 31,5 % mer än året innan (1 249 659 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 306 602 kr (18,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 821 403 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 688 078 kr och det egna kapitalet 559 945 kr (soliditet 81,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.