MT Medical Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 206 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 432 530 | 521 474 | 668 076 | 936 174 | 1 190 000 |
| Årets resultat | 190 658 | 248 820 | 278 637 | 448 701 | 302 302 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 603 134 | 792 239 | 991 255 | 1 536 303 | 2 144 167 |
| Summa skulder | 352 230 | 475 515 | 582 894 | 874 241 | 1 385 803 |
| Summa eget kapital | 250 904 | 316 724 | 408 361 | 662 062 | 758 364 |
| Anställda | 1 | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 183 000 | 187 000 | 195 000 | 206 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MT Medical Consulting AB
Översikt
MT Medical Consulting AB (org.nr 559208-4940) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Mölnlycke. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 190 000 kr, vilket är 27,1 % mer än året innan (936 174 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 302 302 kr (25,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 190 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 144 167 kr och det egna kapitalet 758 364 kr (soliditet 35,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.