Kakelsättarna i Örebro ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 423 466 | 699 723 | 372 943 | 283 303 | 354 149 | 1 020 856 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 34 641 | 532 274 | 760 669 | 737 802 | 28 441 |
| Summa tillgångar | 423 466 | 734 364 | 905 217 | 1 043 972 | 1 091 951 | 1 049 297 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 190 775 | 268 175 | 199 343 | 250 882 | 291 744 | 166 070 |
| Långfristiga skulder | — | — | 202 500 | 112 500 | 0 | — |
| Summa skulder | 190 775 | 268 175 | 401 843 | 363 382 | 291 744 | 166 070 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 182 691 | 233 498 | 37 185 | 177 216 | 119 617 | 83 020 |
| Summa eget kapital | 232 691 | 466 189 | 503 374 | 680 590 | 800 207 | 883 227 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 792 000 | 1 967 000 | 1 649 000 | 1 268 000 | 1 540 000 | 1 344 000 |
| Rörelseresultat | 232 434 | 297 068 | 50 350 | 238 461 | 161 256 | 105 357 |
| EBITDA | — | 301 427 | 59 849 | 256 275 | 184 123 | 118 807 |
| Resultat före skatt | 232 431 | 297 068 | 48 061 | 223 331 | 150 795 | 105 113 |
| Årets resultat | 182 691 | 233 498 | 37 185 | 177 216 | 119 617 | 83 020 |
| Personalkostnader | 789 983 | 814 000 | 701 647 | 79 274 | 366 428 | 285 489 |
| Avskrivningar | — | 4 359 | 9 499 | 17 814 | 22 867 | 13 450 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kakelsättarna i Örebro AB
Översikt
Kakelsättarna i Örebro AB (org.nr 559208-0971) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 344 000 kr, vilket är 12,7 % mindre än året innan (1 540 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 83 020 kr (6,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 344 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 049 297 kr och det egna kapitalet 883 227 kr (soliditet 84,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.