Fredrik Kull ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 195 250 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 18 944 | 67 753 | 69 248 | 175 062 | 504 875 | 189 811 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 74 470 | 57 152 |
| Summa tillgångar | 18 944 | 67 753 | 69 248 | 175 062 | 579 345 | 246 963 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 7 508 | 14 162 | 16 427 | 48 811 | 227 512 | 212 499 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 57 680 | 0 |
| Summa skulder | 7 508 | 14 162 | 16 427 | 48 811 | 285 192 | 212 499 |
| Aktiekapital | — | 50 000 | 50 000 | 25 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 11 436 | −7 845 | −770 | 98 430 | 202 901 | −74 439 |
| Summa eget kapital | 11 436 | 53 591 | 52 821 | 126 251 | 294 153 | 34 464 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 29 000 | 29 085 | 37 291 | 281 467 | 690 000 | 1 626 000 |
| Rörelseresultat | 14 547 | −7 845 | −770 | 123 619 | 255 848 | −69 069 |
| EBITDA | — | — | — | — | 267 128 | −51 751 |
| Resultat före skatt | 14 547 | −7 845 | −770 | 123 619 | 256 191 | −74 439 |
| Årets resultat | 11 436 | −7 845 | −770 | 98 430 | 202 901 | −74 439 |
| Personalkostnader | 1 100 | — | — | 6 862 | 85 466 | 444 429 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 11 280 | 17 318 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 60 000 | 195 250 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fredrik Kull AB
Översikt
Fredrik Kull AB (org.nr 559207-7456) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Halmstad. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 626 000 kr, vilket är 136 % mer än året innan (690 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 124 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 74 439 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 1 626 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 246 963 kr och det egna kapitalet 34 464 kr (soliditet 14,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.