Waylight Cloud ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 3 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 769 387 | 2 572 609 | 5 979 086 | 4 176 698 | 4 451 769 | 2 909 767 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 856 000 | 2 736 942 | 1 210 937 | 1 192 131 | 1 263 827 | 1 763 827 |
| Summa tillgångar | 4 625 387 | 5 309 551 | 7 190 023 | 5 368 829 | 5 715 596 | 4 673 594 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 572 110 | 1 734 383 | 2 888 958 | 2 363 270 | 1 949 578 | 1 473 129 |
| Långfristiga skulder | 1 500 000 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 520 110 | 2 727 383 | 3 881 958 | 3 951 270 | 4 162 578 | 1 473 129 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 055 277 | 1 537 411 | 2 225 897 | 1 359 493 | 1 502 459 | 3 150 447 |
| Summa eget kapital | 1 105 277 | 2 582 168 | 3 308 065 | 1 417 559 | 1 553 018 | 3 200 465 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 7 938 000 | 10 817 000 | 16 769 000 | 18 426 000 | 16 093 355 | 14 271 000 |
| Rörelseresultat | 1 881 885 | 2 273 466 | 2 875 103 | 2 358 209 | 2 454 781 | 1 783 370 |
| Resultat före skatt | 1 343 109 | 1 894 052 | 2 812 331 | 1 727 866 | 1 888 991 | 3 995 234 |
| Årets resultat | 1 055 277 | 1 537 411 | 2 225 897 | 1 359 493 | 1 502 459 | 3 150 447 |
| Personalkostnader | 1 566 148 | 2 119 818 | 2 707 764 | 2 832 870 | 3 537 962 | 3 985 943 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | 60 520 | — | 3 250 000 | 1 367 000 | 1 503 000 | 3 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Waylight Cloud AB
Översikt
Waylight Cloud AB (org.nr 559207-6961) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 271 000 kr, vilket är 11,3 % mindre än året innan (16 093 355 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 3 150 447 kr (22,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 2 854 200 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 673 594 kr och det egna kapitalet 3 200 465 kr (soliditet 68,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 3 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.