LCAD INVEST ABAktiv

559207-4149AktiebolagRegistrerat 2019ALINGSÅS

Finansiell översikt

11 934 000 kr+2,4%
Omsättning 2025
+29,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
05 mn10 mn15 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2024

Föreslagen utdelning 3 800 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning11 732 00010 606 00010 763 00011 649 00011 934 000
Årets resultat270 956266 038308 8291 329 009−114 971
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar9 510 64410 774 45411 227 7118 861 4343 442 141
Summa skulder7 563 2828 561 0548 705 4835 010 1973 405 875
Summa eget kapital1 947 3622 213 4002 522 2283 851 23736 266
Anställda34444
Föreslagen utdelning———3 800 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: LCAD INVEST AB

Översikt

LCAD INVEST AB (org.nr 559207-4149) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Alingsås. Bransch enligt SCB: detaljhandel med telekommunikationsutrustning (SNI 47402).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 934 000 kr, vilket är 2,4 % mer än året innan (11 649 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 29,9 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 114 971 kr. Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 2 983 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 442 141 kr och det egna kapitalet 36 266 kr (soliditet 1,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.