Hirnuva Hammas ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 38 525 | 36 332 | 33 721 | 22 492 | 17 545 | 84 264 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 237 500 | 192 500 | 147 500 |
| Summa tillgångar | 38 525 | 36 332 | 33 721 | 259 992 | 210 045 | 231 764 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | — | 297 | 7 007 | 181 544 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 234 000 | 178 000 | 0 |
| Summa skulder | 0 | 0 | 0 | 234 297 | 185 007 | 181 544 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −11 475 | −2 193 | −2 611 | −49 026 | −56 657 | 43 182 |
| Summa eget kapital | 38 525 | 36 332 | 33 721 | 25 695 | 25 038 | 50 220 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | 11 389 | 29 301 | 163 480 |
| Rörelseresultat | −11 475 | −2 193 | −2 611 | −49 030 | −56 678 | 43 175 |
| EBITDA | — | — | — | −11 530 | −11 678 | 88 175 |
| Resultat före skatt | −11 475 | −2 193 | −2 611 | −49 026 | −56 657 | 43 182 |
| Årets resultat | −11 475 | −2 193 | −2 611 | −49 026 | −56 657 | 43 182 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 978 |
| Avskrivningar | — | — | — | 37 500 | 45 000 | 45 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hirnuva Hammas AB
Översikt
Hirnuva Hammas AB (org.nr 559206-7697) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Kolbäck. Bransch enligt SCB: veterinärverksamhet (SNI 75000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 163 480 kr, vilket är 458 % mer än året innan (29 301 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 279 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 43 182 kr (26,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 231 764 kr och det egna kapitalet 50 220 kr (soliditet 21,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.