68:ans Entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 327 634 | 395 897 | 262 573 | 876 969 | 1 005 312 | 942 094 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 579 717 | 455 644 | 331 571 | 358 220 | 292 917 |
| Summa tillgångar | 327 634 | 975 614 | 718 217 | 1 208 540 | 1 363 532 | 1 235 011 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 151 051 | 316 839 | 239 083 | 500 912 | 519 905 | 346 892 |
| Långfristiga skulder | 13 194 | 489 856 | 328 262 | 167 997 | 88 172 | 171 504 |
| Summa skulder | 164 245 | 806 695 | 567 345 | 668 909 | 608 077 | 518 396 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 113 389 | 5 530 | −18 047 | 388 759 | 215 823 | 261 161 |
| Summa eget kapital | 163 389 | 168 919 | 150 872 | 539 631 | 755 455 | 716 615 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 563 815 | 2 853 176 | 2 112 908 | 3 654 201 | 2 948 694 | 4 144 775 |
| Rörelseresultat | 145 964 | 9 651 | −6 959 | 499 454 | 285 338 | 338 510 |
| EBITDA | — | 50 301 | 117 114 | 623 527 | 436 201 | 521 653 |
| Resultat före skatt | 145 964 | 7 396 | −18 047 | 485 136 | 272 061 | 329 577 |
| Årets resultat | 113 389 | 5 530 | −18 047 | 388 759 | 215 823 | 261 161 |
| Personalkostnader | 1 127 299 | 1 444 220 | 1 067 980 | 959 969 | 1 038 577 | 1 256 070 |
| Avskrivningar | — | 40 650 | 124 073 | 124 073 | 150 863 | 183 143 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: 68:ans Entreprenad AB
Översikt
68:ans Entreprenad AB (org.nr 559206-6111) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Strängnäs. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 144 775 kr, vilket är 40,6 % mer än året innan (2 948 694 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 261 161 kr (6,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 381 592 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 235 011 kr och det egna kapitalet 716 615 kr (soliditet 58,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.