The Invest factory ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 438 698 | 365 190 | 1 013 089 | 354 343 | 795 788 | 137 625 | 323 408 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 9 386 | 9 386 | 108 986 | 99 600 | 0 |
| Summa tillgångar | 438 698 | 365 190 | 1 022 475 | 363 729 | 904 774 | 237 225 | 323 408 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 222 740 | 108 131 | 380 942 | 71 561 | 162 490 | 69 450 | 89 425 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 222 740 | 108 131 | 380 942 | 71 561 | 162 490 | 69 450 | 89 425 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 165 958 | 141 101 | 384 473 | 110 635 | 450 117 | −474 509 | 66 207 |
| Summa eget kapital | 215 958 | 257 059 | 641 533 | 292 168 | 742 284 | 167 775 | 233 983 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 691 000 | 1 022 000 | 1 838 000 | 750 000 | 1 248 000 | 445 126 | 481 927 |
| Rörelseresultat | 213 470 | 186 193 | 496 609 | 147 869 | 570 766 | −473 733 | 38 710 |
| Resultat före skatt | 213 416 | 186 177 | 494 847 | 147 589 | 569 389 | −474 509 | 66 207 |
| Årets resultat | 165 958 | 141 101 | 384 473 | 110 635 | 450 117 | −474 509 | 66 207 |
| Personalkostnader | 44 496 | 74 851 | 289 835 | 227 112 | 319 058 | 131 243 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | — | — | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: The Invest factory AB
Översikt
The Invest factory AB (org.nr 559206-5626) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Segeltorp. Bransch enligt SCB: mediebyråverksamhet och annonsförsäljning (SNI 73120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 481 927 kr, vilket är 8,3 % mer än året innan (445 126 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,8 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 66 207 kr (13,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 323 408 kr och det egna kapitalet 233 983 kr (soliditet 72,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.