Malung-Sälen Vörderås 13:8 ABAktiv

559206-0239AktiebolagRegistrerat 2019VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

568 000 kr+3,6%
Omsättning 2025
+47,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
0200 tusen400 tusen600 tusen20192020202120242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn20192020202120242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20192020202120242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar898 071923 5071 026 179707 975969 727
Summa anläggningstillgångar3 539 4703 448 5273 331 0142 875 7972 805 976
Summa tillgångar4 437 5414 372 0344 357 1933 583 7723 775 703
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder4 396 6294 324 5594 309 0733 227 6393 204 971
Långfristiga skulder—————
Summa skulder4 396 6294 324 5594 309 0733 227 6393 204 971
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)−9 088−43 437−99 354170 750214 600
Summa eget kapital40 91247 47548 120356 133570 732
Resultaträkning
Nettoomsättning120 000213 000257 000548 000568 000
Rörelseresultat−9 088−45 437−99 354208 857268 703
EBITDA80 967122 48670 091324 432338 524
Resultat före skatt−9 088−43 437−99 354214 819270 143
Årets resultat−9 088−43 437−99 354170 750214 600
Personalkostnader—————
Avskrivningar90 055167 923169 445115 57569 821
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Malung-Sälen Vörderås 13:8 AB

Översikt

Malung-Sälen Vörderås 13:8 AB (org.nr 559206-0239) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 568 000 kr, vilket är 3,6 % mer än året innan (548 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 47,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 214 600 kr (37,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 775 703 kr och det egna kapitalet 570 732 kr (soliditet 15,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag