Processteknik i Piteå ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 537 000 | 6 064 000 | 6 452 000 | 8 761 000 | 10 751 000 |
| Årets resultat | 252 070 | 251 188 | 299 994 | 424 640 | 700 366 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 799 654 | 2 150 636 | 2 887 900 | 3 242 635 | 4 292 709 |
| Summa skulder | 1 181 264 | 1 481 058 | 2 118 329 | 2 248 424 | 2 998 132 |
| Summa eget kapital | 618 390 | 669 578 | 769 571 | 994 211 | 1 294 577 |
| Anställda | 4 | 5 | 4 | 5 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 200 000 | — | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Processteknik i Piteå AB
Översikt
Processteknik i Piteå AB (org.nr 559205-8506) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Svensbyn.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 10 751 000 kr, vilket är 22,7 % mer än året innan (8 761 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 700 366 kr (6,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 6 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 1 791 833 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 292 709 kr och det egna kapitalet 1 294 577 kr (soliditet 30,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.