Megh & Mogno ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 183 996 | 229 769 | 235 551 | 190 439 | 207 245 | 214 383 |
| Summa anläggningstillgångar | 46 800 | 31 800 | 16 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 |
| Summa tillgångar | 230 796 | 261 569 | 252 351 | 192 239 | 209 045 | 216 183 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 73 085 | 125 990 | 167 436 | 136 934 | 126 722 | 95 431 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 71 295 | 103 498 |
| Summa skulder | 73 085 | 125 990 | 167 436 | 136 934 | 198 017 | 198 929 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 60 853 | 78 720 | −50 664 | 30 390 | −44 277 | 6 226 |
| Summa eget kapital | 157 711 | 135 579 | 84 915 | 55 305 | 11 028 | 17 254 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 749 000 | 905 000 | 1 013 000 | 1 081 000 | 1 070 000 | 976 000 |
| Rörelseresultat | 77 556 | 99 665 | −50 625 | 30 972 | −35 271 | 19 034 |
| EBITDA | 92 556 | 114 665 | −35 625 | 45 972 | −35 271 | — |
| Resultat före skatt | 77 448 | 99 249 | −50 664 | 30 390 | −44 278 | 6 227 |
| Årets resultat | 60 853 | 78 720 | −50 664 | 30 390 | −44 277 | 6 226 |
| Personalkostnader | 97 731 | 249 694 | 468 269 | 300 326 | 311 294 | 262 244 |
| Avskrivningar | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Megh & Mogno AB
Översikt
Megh & Mogno AB (org.nr 559204-9166) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 976 000 kr, vilket är 8,8 % mindre än året innan (1 070 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 6 226 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 081 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 216 183 kr och det egna kapitalet 17 254 kr (soliditet 8,0 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.