Åre Fastighet & Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 1 635 265 | 2 874 339 | 5 304 491 |
| Summa anläggningstillgångar | 49 922 445 | 48 891 638 | 47 562 347 |
| Summa tillgångar | 51 557 710 | 51 765 977 | 52 866 838 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 865 198 | 2 405 049 | 24 857 371 |
| Långfristiga skulder | 23 465 000 | 22 685 000 | 0 |
| Summa skulder | 25 330 198 | 25 090 049 | 24 857 370 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 142 319 | 448 416 | 1 333 540 |
| Summa eget kapital | 26 227 512 | 26 675 928 | 28 009 468 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 3 680 607 | 4 668 295 | 5 418 202 |
| Rörelseresultat | 299 840 | 1 903 774 | 2 962 918 |
| EBITDA | 1 610 485 | 3 228 634 | 4 292 209 |
| Resultat före skatt | −1 142 319 | 448 416 | 1 474 367 |
| Årets resultat | −1 142 319 | 448 416 | 1 333 540 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 1 310 645 | 1 324 860 | 1 329 291 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Åre Fastighet & Förvaltning AB
Översikt
Åre Fastighet & Förvaltning AB (org.nr 559204-5487) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Åre. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 418 202 kr, vilket är 16,1 % mer än året innan (4 668 295 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 333 540 kr (24,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 52 866 838 kr och det egna kapitalet 28 009 468 kr (soliditet 53,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.