ATOL ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 90 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 352 431 | 627 621 | 637 655 | 668 596 | 734 159 |
| Summa anläggningstillgångar | 64 000 | 48 000 | 83 247 | 51 267 | 313 978 |
| Summa tillgångar | 416 431 | 675 621 | 720 902 | 719 863 | 1 048 137 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 145 632 | 297 388 | 466 014 | 459 914 | 497 758 |
| Långfristiga skulder | 187 757 | 132 939 | 83 705 | 42 731 | 272 991 |
| Summa skulder | 333 389 | 430 327 | 549 719 | 502 645 | 840 447 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 31 963 | 162 252 | 120 240 | 146 036 | 90 472 |
| Summa eget kapital | 83 042 | 245 294 | 171 183 | 217 218 | 207 690 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 521 586 | 895 883 | 1 214 809 | 1 442 441 | 1 487 737 |
| Rörelseresultat | 45 797 | 202 797 | 163 763 | 196 013 | 194 862 |
| EBITDA | 61 797 | 218 797 | 192 416 | 227 993 | 228 884 |
| Resultat före skatt | 31 963 | 188 661 | 151 434 | 185 588 | 114 473 |
| Årets resultat | 31 963 | 162 252 | 120 240 | 146 036 | 90 472 |
| Personalkostnader | 233 164 | 528 912 | 817 055 | 992 198 | 1 023 141 |
| Avskrivningar | 16 000 | 16 000 | 28 653 | 31 980 | 34 022 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | 100 000 | 90 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: ATOL AB
Översikt
ATOL AB (org.nr 559204-3797) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hammarö. Bransch enligt SCB: bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 487 737 kr, vilket är 3,1 % mer än året innan (1 442 441 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 30,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 90 472 kr (6,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 743 869 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 048 137 kr och det egna kapitalet 207 690 kr (soliditet 19,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 90 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.