PM Larsson Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 195 250 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2022
| 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 193 884 | 1 789 741 | 3 187 742 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 373 503 | 14 373 503 | 17 473 503 |
| Summa tillgångar | 14 567 000 | 16 163 000 | 20 661 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 31 530 | 32 966 | 34 402 |
| Långfristiga skulder | 71 803 | 71 803 | 71 803 |
| Summa skulder | 102 946 | 104 525 | 105 960 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −277 205 | 1 594 421 | 5 049 565 |
| Summa eget kapital | 14 464 054 | 16 058 475 | 20 555 040 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −113 241 | −62 903 | −44 472 |
| Resultat före skatt | −277 205 | 1 594 421 | 5 049 565 |
| Årets resultat | −277 205 | 1 594 421 | 5 049 565 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 553 000 | 195 250 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PM Larsson Invest AB
Översikt
PM Larsson Invest AB (org.nr 559204-2385) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Täby.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2022 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2022 var en vinst på 5 049 565 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 20 661 000 kr och det egna kapitalet 20 555 040 kr (soliditet 99,5 %). Årsredovisningen för 2022 föreslår en utdelning på 195 250 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.