OOLONG ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 924 238 | 1 218 721 | 1 297 994 | 982 549 | 879 117 | 375 531 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 230 384 | 1 120 011 | 3 184 620 | 2 708 651 | 1 198 239 | 734 358 |
| Summa tillgångar | 2 154 622 | 2 338 732 | 4 482 614 | 3 691 200 | 2 077 356 | 1 109 889 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 341 969 | 375 885 | 711 387 | 1 444 922 | 954 835 | 601 011 |
| Långfristiga skulder | 1 150 000 | 820 000 | 2 000 000 | 201 014 | 240 022 | 458 877 |
| Summa skulder | 1 491 969 | 1 307 335 | 3 242 147 | 2 141 059 | 1 601 283 | 1 059 888 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −287 347 | 368 744 | 209 070 | 245 746 | −174 067 | −700 218 |
| Summa eget kapital | 662 653 | 1 031 397 | 1 240 467 | 1 550 141 | 476 073 | 50 001 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 668 172 | 3 588 367 | 7 745 050 | 7 786 000 | 5 090 000 | 3 919 000 |
| Rörelseresultat | −287 347 | 509 516 | 695 142 | 612 244 | 239 985 | −723 662 |
| EBITDA | −255 346 | 664 359 | 1 249 213 | 934 380 | 441 224 | −700 135 |
| Resultat före skatt | −287 347 | 397 327 | 266 850 | 311 624 | −101 041 | −700 218 |
| Årets resultat | −287 347 | 368 744 | 209 070 | 245 746 | −174 067 | −700 218 |
| Personalkostnader | 209 651 | 1 177 075 | 2 523 339 | 3 610 632 | 2 151 881 | 1 675 633 |
| Avskrivningar | 32 001 | 154 843 | 554 071 | 322 136 | 201 239 | 23 527 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 4 | 6 | 8 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: OOLONG AB
Översikt
OOLONG AB (org.nr 559204-2005) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 919 000 kr, vilket är 23,0 % mindre än året innan (5 090 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 42,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 700 218 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 783 800 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 109 889 kr och det egna kapitalet 50 001 kr (soliditet 4,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.