Roar Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 652 | 2 277 | 18 843 | 24 775 | 303 549 | 319 844 |
| Summa anläggningstillgångar | 31 031 | 22 551 | 14 071 | 5 591 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 37 683 | 24 828 | 32 914 | 30 366 | 303 549 | 319 844 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 6 250 | 7 450 | 7 558 | 33 876 | 298 762 | 433 306 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 6 250 | 7 450 | 7 558 | 33 876 | 298 762 | 433 306 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −18 567 | −14 055 | −74 022 | −99 866 | 8 296 | −118 249 |
| Summa eget kapital | 31 433 | 17 378 | 25 356 | −3 510 | 4 787 | −113 462 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 27 000 | 151 000 | 1 042 000 | 1 656 978 |
| Rörelseresultat | −18 567 | −14 055 | −73 816 | −99 818 | 8 509 | −118 219 |
| EBITDA | −7 198 | −5 575 | −65 336 | −91 338 | 14 100 | −118 219 |
| Resultat före skatt | −18 567 | −14 055 | −74 022 | −99 866 | 8 296 | −118 249 |
| Årets resultat | −18 567 | −14 055 | −74 022 | −99 866 | 8 296 | −118 249 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 11 369 | 8 480 | 8 480 | 8 480 | 5 591 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Roar Sweden AB
Översikt
Roar Sweden AB (org.nr 559204-0868) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: tryckning av böcker och övriga trycksaker (SNI 18122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 656 978 kr, vilket är 59,0 % mer än året innan (1 042 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 118 249 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−113 462 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.