Millhalls Arkitekt Studio ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 146 077 | 127 675 | 446 170 | 609 664 | 403 417 |
| Summa anläggningstillgångar | 273 820 | 48 884 | 27 868 | 410 520 | 1 382 414 |
| Summa tillgångar | 419 897 | 176 559 | 474 038 | 1 020 184 | 1 785 831 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 208 083 | 177 954 | 401 747 | 728 797 | 469 960 |
| Långfristiga skulder | 19 399 | 5 430 | 944 | — | 799 000 |
| Summa skulder | 227 482 | 183 384 | 402 691 | 810 509 | 1 421 262 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 61 767 | −199 240 | 78 172 | 138 328 | 154 894 |
| Summa eget kapital | 192 415 | −6 825 | 71 347 | 209 675 | 364 569 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 304 647 | 607 657 | 1 653 663 | 1 428 000 | 733 000 |
| Rörelseresultat | 79 325 | −195 180 | 79 019 | 238 506 | 285 245 |
| EBITDA | 125 321 | −174 164 | 100 035 | 314 854 | 413 351 |
| Resultat före skatt | 78 901 | −199 240 | 78 172 | 145 956 | 196 425 |
| Årets resultat | 61 767 | −199 240 | 78 172 | 138 328 | 154 894 |
| Personalkostnader | 739 811 | 502 305 | 982 720 | 804 625 | 77 666 |
| Avskrivningar | 45 996 | 21 016 | 21 016 | 76 348 | 128 106 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Millhalls Arkitekt Studio AB
Översikt
Millhalls Arkitekt Studio AB (org.nr 559204-0686) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: arkitektverksamhet (SNI 71110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 733 000 kr, vilket är 48,7 % mindre än året innan (1 428 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,4 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 154 894 kr (21,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 733 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 785 831 kr och det egna kapitalet 364 569 kr (soliditet 20,4 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.