ESC Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 4 951 207 | 5 920 088 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 175 770 | 11 056 041 |
| Summa tillgångar | 16 126 977 | 16 976 129 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 2 951 340 | 3 330 741 |
| Långfristiga skulder | 11 108 891 | 10 665 731 |
| Summa skulder | 14 655 231 | 14 853 472 |
| Aktiekapital | 50 001 | 50 001 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 574 589 | 650 911 |
| Summa eget kapital | 1 471 746 | 2 122 657 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 11 701 000 | 15 252 000 |
| Rörelseresultat | 1 648 929 | 1 681 187 |
| EBITDA | 2 031 953 | 2 117 915 |
| Resultat före skatt | 727 358 | 791 650 |
| Årets resultat | 574 589 | 650 911 |
| Personalkostnader | 2 472 | 26 210 |
| Avskrivningar | 383 024 | 436 728 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: ESC Group AB
Översikt
ESC Group AB (org.nr 559203-7617) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Älmhult. Bransch enligt SCB: detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 15 252 000 kr, vilket är 30,3 % mer än året innan (11 701 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 650 911 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 16 976 129 kr och det egna kapitalet 2 122 657 kr (soliditet 12,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.