Kameral Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 716 | 26 866 | 9 488 | 25 336 | 4 479 | 237 722 |
| Summa anläggningstillgångar | 36 717 | 27 139 | 27 139 | 27 139 | 48 072 | 32 048 |
| Summa tillgångar | 41 433 | 54 005 | 36 627 | 52 475 | 52 551 | 269 770 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 5 368 | 3 760 | 7 246 | 0 | 24 514 | 397 524 |
| Långfristiga skulder | 14 586 | 0 | 0 | — | — | 90 000 |
| Summa skulder | 19 954 | 3 760 | 7 246 | 0 | 24 514 | 487 524 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −28 521 | −26 200 | −55 865 | −16 906 | −24 438 | −245 791 |
| Summa eget kapital | 21 479 | 50 245 | 29 381 | 52 475 | 28 037 | −217 754 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 17 946 | 8 604 | 15 798 | 13 390 | 169 079 | 750 772 |
| Rörelseresultat | −28 521 | −26 200 | −55 240 | −16 915 | −24 442 | −243 726 |
| EBITDA | −17 346 | −16 622 | −55 240 | — | 2 697 | −227 702 |
| Resultat före skatt | −28 521 | −26 200 | −55 865 | −16 906 | −24 438 | −245 791 |
| Årets resultat | −28 521 | −26 200 | −55 865 | −16 906 | −24 438 | −245 791 |
| Personalkostnader | 359 | 0 | — | — | 92 980 | 749 561 |
| Avskrivningar | 11 175 | 9 578 | 0 | — | 27 139 | 16 024 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 0 | — | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kameral Sverige AB
Översikt
Kameral Sverige AB (org.nr 559203-3871) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 750 772 kr, vilket är 344 % mer än året innan (169 079 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 111 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 245 791 kr. Företaget har gått med förlust under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 375 386 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−217 754 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.