NIRO Produktion ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 75 931 | 40 000 | 53 655 | 48 296 | 41 261 | 77 581 | 32 741 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Summa tillgångar | 75 931 | 50 000 | 63 655 | 58 296 | 51 261 | 87 581 | 42 741 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 5 549 | 26 286 | 65 918 | 12 465 | 12 465 | 8 600 | 8 600 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | — | — | — | 0 | 0 |
| Summa skulder | 5 549 | 26 286 | 65 918 | 12 465 | 12 465 | 8 600 | 8 600 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 20 382 | −52 217 | −46 | 48 094 | −7 035 | 40 185 | −44 840 |
| Summa eget kapital | 70 382 | 23 714 | −2 263 | 45 831 | 38 796 | 78 981 | 34 141 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 454 195 | 245 749 | 567 560 | 913 245 | 495 378 | 573 785 | 245 196 |
| Rörelseresultat | 25 931 | −52 217 | −52 263 | 8 342 | −7 035 | 48 785 | −44 840 |
| EBITDA | 25 931 | −52 217 | — | — | — | 48 785 | −44 840 |
| Resultat före skatt | 25 931 | −52 217 | −46 | 60 559 | −7 035 | 48 785 | −44 840 |
| Årets resultat | 20 382 | −52 217 | −46 | 48 094 | −7 035 | 40 185 | −44 840 |
| Personalkostnader | 392 420 | 429 348 | 728 734 | 710 099 | 407 506 | 397 838 | 56 510 |
| Avskrivningar | 0 | 0 | — | — | — | 0 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: NIRO Produktion AB
Översikt
NIRO Produktion AB (org.nr 559203-1628) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Tyresö. Bransch enligt SCB: provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer (SNI 46141).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 245 196 kr, vilket är 57,3 % mindre än året innan (573 785 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 44 840 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 245 196 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 42 741 kr och det egna kapitalet 34 141 kr (soliditet 79,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.