Adora Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 60 238 | 61 750 | 61 750 | 50 000 | 277 634 | 416 820 | 603 592 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 50 000 | 274 733 | 217 133 |
| Summa tillgångar | 60 238 | 61 750 | 61 750 | 50 000 | 327 634 | 691 553 | 820 725 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 2 047 | 3 559 | 3 559 | — | 119 293 | 362 523 | 514 011 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 047 | 3 559 | 3 559 | 0 | 119 293 | 362 523 | 514 011 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 8 191 | 0 | 0 | 0 | 158 341 | 120 689 | 77 685 |
| Summa eget kapital | 58 191 | 58 191 | 58 191 | 50 000 | 208 341 | 329 030 | 306 714 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 9 400 | — | — | 0 | 1 184 469 | 1 671 000 | 2 266 000 |
| Rörelseresultat | 8 191 | 0 | — | 0 | 199 573 | 152 106 | 101 486 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 165 373 | 159 086 |
| Resultat före skatt | 8 191 | 0 | — | 0 | 199 452 | 152 001 | 100 077 |
| Årets resultat | 8 191 | 0 | 0 | 0 | 158 341 | 120 689 | 77 685 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | 888 812 | 1 397 336 | 1 932 833 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 13 267 | 57 600 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | 0 | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Adora Sweden AB
Översikt
Adora Sweden AB (org.nr 559202-9457) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 266 000 kr, vilket är 35,6 % mer än året innan (1 671 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 294 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 77 685 kr (3,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 755 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 820 725 kr och det egna kapitalet 306 714 kr (soliditet 37,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.