Kulinaren C Mörk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 119 167 | 79 517 | 82 967 | 79 424 | 75 389 | 68 075 | 86 186 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 13 600 | 10 400 | 7 200 | 4 000 | 800 | 0 |
| Summa tillgångar | 119 167 | 93 117 | 93 367 | 86 624 | 79 389 | 68 875 | 86 186 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 67 318 | 36 532 | 41 873 | 42 441 | 42 852 | 42 753 | 38 373 |
| Långfristiga skulder | 0 | 5 161 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 67 318 | 41 693 | 41 873 | 42 441 | 42 852 | 42 753 | 38 373 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 849 | −425 | 70 | −7 311 | −7 646 | −60 415 | 21 691 |
| Summa eget kapital | 51 849 | 51 424 | 51 494 | 44 183 | 36 537 | 26 122 | 47 813 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 472 544 | 299 601 | 272 020 | 355 615 | 250 691 | 93 138 | 54 499 |
| Rörelseresultat | 3 100 | −404 | 75 | −6 301 | −6 640 | −59 401 | 23 647 |
| EBITDA | 3 100 | 1 996 | 3 275 | −3 101 | −3 440 | −56 201 | 24 447 |
| Resultat före skatt | 2 411 | −425 | 70 | −7 311 | −7 646 | −60 415 | 21 691 |
| Årets resultat | 1 849 | −425 | 70 | −7 311 | −7 646 | −60 415 | 21 691 |
| Personalkostnader | 69 402 | 14 340 | 60 455 | 58 207 | 31 147 | 28 357 | 11 030 |
| Avskrivningar | 0 | 2 400 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 800 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kulinaren C Mörk AB
Översikt
Kulinaren C Mörk AB (org.nr 559202-6883) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: tryckning av böcker och övriga trycksaker (SNI 18122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 54 499 kr, vilket är 41,5 % mindre än året innan (93 138 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 30,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 21 691 kr (39,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 54 499 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 86 186 kr och det egna kapitalet 47 813 kr (soliditet 55,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.