Svenska pejl ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 128 073 | 169 220 | 178 779 | 224 466 | 698 567 | 456 273 | 790 793 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 102 958 | 184 948 |
| Summa tillgångar | 128 073 | 169 220 | 178 779 | 224 466 | 698 567 | 559 231 | 975 741 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 69 944 | 133 853 | 143 753 | 142 944 | 488 514 | 102 235 | 135 291 |
| Långfristiga skulder | — | — | 459 | 459 | 459 | 459 | 0 |
| Summa skulder | 69 944 | 133 853 | 144 212 | 143 403 | 488 973 | 102 694 | 135 291 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 8 129 | −22 762 | −800 | 46 496 | 128 531 | 246 943 | 383 913 |
| Summa eget kapital | 58 129 | 35 367 | 34 567 | 81 063 | 209 594 | 456 537 | 840 450 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 281 000 | 715 000 | 618 787 | 769 303 | 1 959 353 | 5 019 978 | 1 981 463 |
| Rörelseresultat | 10 378 | −22 762 | 654 | 52 643 | 159 436 | 301 390 | 464 097 |
| Resultat före skatt | 10 378 | −22 762 | −800 | 52 785 | 162 090 | 314 873 | 483 415 |
| Årets resultat | 8 129 | −22 762 | −800 | 46 496 | 128 531 | 246 943 | 383 913 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | 4 695 | 5 777 | 6 967 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Svenska pejl AB
Översikt
Svenska pejl AB (org.nr 559202-3559) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Lönashult. Bransch enligt SCB: detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar (SNI 47631).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 981 463 kr, vilket är 60,5 % mindre än året innan (5 019 978 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 38,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 383 913 kr (19,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 975 741 kr och det egna kapitalet 840 450 kr (soliditet 86,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.