QFT Qvale Fuktteknik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 734 730 | 2 074 973 | 2 472 773 | 2 878 290 | 3 443 770 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 28 994 | 83 941 | 113 560 |
| Summa tillgångar | 1 734 730 | 2 074 973 | 2 501 767 | 2 962 231 | 3 557 330 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 710 609 | 757 635 | 780 471 | 737 754 | 922 765 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 935 609 | 1 167 635 | 1 445 471 | 1 717 854 | 2 226 865 |
| Aktiekapital | 50 250 | 50 250 | 50 250 | 50 250 | 50 250 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 371 576 | 408 217 | 548 958 | 688 082 | 686 087 |
| Summa eget kapital | 799 121 | 907 338 | 1 056 296 | 1 244 377 | 1 330 465 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 711 706 | 4 336 283 | 4 318 421 | 4 527 455 | 4 957 741 |
| Rörelseresultat | 638 968 | 712 428 | 966 686 | 1 199 556 | 1 212 798 |
| EBITDA | 815 329 | 712 428 | 973 934 | 1 237 437 | 1 267 554 |
| Resultat före skatt | 473 716 | 526 110 | 708 954 | 882 813 | 886 918 |
| Årets resultat | 371 576 | 408 217 | 548 958 | 688 082 | 686 087 |
| Personalkostnader | 1 490 167 | 2 191 514 | 2 135 966 | 2 172 646 | 2 247 992 |
| Avskrivningar | 176 361 | 0 | 7 248 | 37 881 | 54 756 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 | 500 000 | 600 000 | 1 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: QFT Qvale Fuktteknik AB
Översikt
QFT Qvale Fuktteknik AB (org.nr 559201-7759) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: rengöring av byggnader (SNI 81221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 957 741 kr, vilket är 9,5 % mer än året innan (4 527 455 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 686 087 kr (13,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 652 580 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 557 330 kr och det egna kapitalet 1 330 465 kr (soliditet 37,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 1 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.