SANDEQ Facade Solutions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 340 366 | 1 801 446 | 981 008 | 3 508 960 | 1 823 379 | 1 453 637 | 2 959 253 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 233 333 | 0 |
| Summa tillgångar | 340 366 | 1 801 446 | 981 008 | 3 508 960 | 1 823 379 | 1 686 970 | 2 959 253 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 181 902 | 1 379 485 | 549 160 | 2 681 339 | 860 840 | 636 230 | 1 592 360 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 213 902 | 1 490 128 | 706 803 | 2 986 913 | 1 166 414 | 941 804 | 1 865 934 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 76 464 | 184 854 | 112 887 | 347 842 | 134 918 | 88 201 | 348 153 |
| Summa eget kapital | 126 464 | 311 318 | 274 205 | 522 047 | 656 965 | 745 166 | 1 093 319 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 601 273 | 2 767 403 | 3 256 479 | 8 058 024 | 5 079 636 | 7 331 567 | 8 238 997 |
| Rörelseresultat | 129 281 | 314 411 | 189 610 | 1 187 592 | 355 146 | 93 020 | 400 456 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 139 687 | 404 656 |
| Resultat före skatt | 97 281 | 235 768 | 142 610 | 439 262 | 173 075 | 115 596 | 444 377 |
| Årets resultat | 76 464 | 184 854 | 112 887 | 347 842 | 134 918 | 88 201 | 348 153 |
| Personalkostnader | — | — | — | 58 570 | 249 725 | 908 374 | 695 078 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 46 667 | 4 200 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SANDEQ Facade Solutions AB
Översikt
SANDEQ Facade Solutions AB (org.nr 559201-7635) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Fjälkinge. Bransch enligt SCB: partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 238 997 kr, vilket är 12,4 % mer än året innan (7 331 567 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 31,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 348 153 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 4 119 499 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 959 253 kr och det egna kapitalet 1 093 319 kr (soliditet 36,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.