55 Degrees ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 407 761 | 1 326 225 | 2 512 829 | 10 457 821 | 16 847 780 | 14 728 669 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 470 915 | 9 199 400 | 6 455 780 | 6 455 780 | 6 401 780 |
| Summa tillgångar | 407 761 | 1 797 140 | 11 712 229 | 16 913 601 | 23 303 560 | 21 130 449 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 76 029 | 349 867 | 10 233 768 | 14 989 653 | 21 449 990 | 20 887 561 |
| Långfristiga skulder | 99 770 | 280 000 | 180 000 | — | — | — |
| Summa skulder | 229 986 | 963 038 | 10 646 939 | 16 372 824 | 21 449 990 | 20 887 561 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 127 775 | 656 327 | 231 188 | 27 362 | 1 312 794 | −1 310 682 |
| Summa eget kapital | 177 775 | 834 102 | 1 065 290 | 540 777 | 1 853 570 | 242 888 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 043 233 | 6 823 470 | 11 074 329 | 18 419 000 | 28 508 000 | 31 200 000 |
| Rörelseresultat | 211 072 | 1 029 464 | 198 958 | −7 182 860 | −104 531 | 10 376 |
| Resultat före skatt | 162 562 | 835 436 | 293 259 | 779 375 | 1 678 042 | −1 310 682 |
| Årets resultat | 127 775 | 656 327 | 231 188 | 27 362 | 1 312 794 | −1 310 682 |
| Personalkostnader | 15 034 | 1 072 765 | 2 889 871 | 8 117 949 | 10 716 292 | 12 655 105 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 3 | 4 | 9 | 13 | 15 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: 55 Degrees AB
Översikt
55 Degrees AB (org.nr 559201-6843) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 31 200 000 kr, vilket är 9,4 % mer än året innan (28 508 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 97,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 310 682 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 15 (året innan: 13). Nettoomsättningen per anställd var 2 080 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 21 130 449 kr och det egna kapitalet 242 888 kr (soliditet 1,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.