Windshield ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 85 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 222 886 | 156 162 | 60 726 | 48 536 | 43 832 | 19 042 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 72 515 |
| Summa tillgångar | 222 886 | 156 162 | 60 726 | 48 536 | 43 832 | 91 557 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 95 064 | 6 151 | 6 042 | −1 | — | 0 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 95 064 | 6 151 | 6 042 | −1 | 0 | 0 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 77 822 | 22 189 | −10 326 | −6 147 | −4 706 | −182 591 |
| Summa eget kapital | 127 822 | 150 011 | 54 684 | 48 537 | 43 832 | 91 557 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 270 000 | 84 000 | 0 | — | — | −29 000 |
| Rörelseresultat | 99 021 | 28 230 | −10 326 | −6 006 | −4 706 | −182 591 |
| Resultat före skatt | 99 012 | 28 230 | −10 326 | −6 147 | −4 706 | −182 591 |
| Årets resultat | 77 822 | 22 189 | −10 326 | −6 147 | −4 706 | −182 591 |
| Personalkostnader | 147 149 | 44 979 | 0 | — | — | 15 000 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 85 000 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Windshield AB
Översikt
Windshield AB (org.nr 559201-6108) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var −29 000 kr. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 182 591 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 91 557 kr och det egna kapitalet 91 557 kr (soliditet 100 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.