Tjugan & Ladan Fastighetsutveckling ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 96 093 | 61 393 | 51 716 | 27 655 | 55 825 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 96 093 | 61 393 | 51 716 | 27 655 | 55 825 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 19 890 | 16 483 | 16 173 | 804 | 6 591 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 19 890 | 16 483 | 16 173 | 804 | 6 591 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 738 | −31 293 | −9 367 | −8 692 | 22 383 |
| Summa eget kapital | 76 203 | 44 910 | 35 543 | 26 851 | 49 234 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 140 | 0 | −1 | −1 | 42 251 |
| Rörelseresultat | 3 462 | −29 378 | −9 521 | −9 667 | 21 843 |
| Resultat före skatt | 3 446 | −29 378 | −9 367 | −8 692 | 22 383 |
| Årets resultat | 2 738 | −31 293 | −9 367 | −8 692 | 22 383 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tjugan & Ladan Fastighetsutveckling AB
Översikt
Tjugan & Ladan Fastighetsutveckling AB (org.nr 559201-0879) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Nynäshamn. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 42 251 kr. Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 33,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 22 383 kr (53,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 55 825 kr och det egna kapitalet 49 234 kr (soliditet 88,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.