Sofia Thelfer ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 299 533 | 275 131 | 295 855 | 290 999 | 255 221 | 302 663 |
| Summa anläggningstillgångar | 23 385 | 17 866 | 12 347 | 6 828 | 1 309 | 0 |
| Summa tillgångar | 322 918 | 292 997 | 308 202 | 297 827 | 256 530 | 302 663 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 115 801 | 154 169 | 79 363 | 53 639 | 36 858 | 92 039 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 162 775 | 154 169 | 79 363 | 60 440 | 36 858 | 92 039 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 30 630 | −21 315 | 90 011 | 8 548 | −17 715 | −9 048 |
| Summa eget kapital | 160 143 | 138 828 | 228 839 | 237 387 | 219 672 | 210 624 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 671 000 | 524 000 | 574 000 | 941 000 | 898 000 | 726 000 |
| Rörelseresultat | 52 033 | −68 067 | 109 429 | 18 723 | −24 417 | −9 459 |
| EBITDA | 56 244 | −62 548 | 114 948 | 24 242 | −18 898 | −8 150 |
| Resultat före skatt | 39 033 | −21 315 | 109 451 | 11 989 | −17 715 | −9 048 |
| Årets resultat | 30 630 | −21 315 | 90 011 | 8 548 | −17 715 | −9 048 |
| Personalkostnader | 328 361 | 144 419 | 138 098 | 295 463 | 249 670 | 343 183 |
| Avskrivningar | 4 211 | 5 519 | 5 519 | 5 519 | 5 519 | 1 309 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sofia Thelfer AB
Översikt
Sofia Thelfer AB (org.nr 559201-0820) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Enskede. Bransch enligt SCB: inredningsdesign (SNI 74130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 726 000 kr, vilket är 19,2 % mindre än året innan (898 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 9 048 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 726 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 302 663 kr och det egna kapitalet 210 624 kr (soliditet 69,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.