Tegmark Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 167 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 120 121 | 186 181 | 287 405 | 58 620 | 366 537 | 60 854 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 618 930 | 1 770 490 |
| Summa tillgångar | 120 121 | 186 181 | 287 405 | 58 620 | 985 467 | 1 831 344 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 39 659 | 51 367 | 69 670 | 26 054 | 15 030 | 17 090 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 649 940 | 613 859 |
| Summa skulder | 39 659 | 51 367 | 69 670 | 26 054 | 664 970 | 630 949 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 30 462 | 54 352 | 82 921 | −18 169 | 287 931 | 879 898 |
| Summa eget kapital | 80 462 | 134 814 | 217 735 | 32 566 | 320 497 | 1 200 395 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 75 557 | 118 601 | 132 200 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 40 455 | 69 150 | 104 433 | −18 468 | −11 030 | −11 264 |
| Resultat före skatt | 40 455 | 69 150 | 104 433 | −18 169 | 287 931 | 879 898 |
| Årets resultat | 30 462 | 54 352 | 82 921 | −18 169 | 287 931 | 879 898 |
| Personalkostnader | 981 | 1 536 | 6 050 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 167 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tegmark Förvaltning AB
Översikt
Tegmark Förvaltning AB (org.nr 559201-0671) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 879 898 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 831 344 kr och det egna kapitalet 1 200 395 kr (soliditet 65,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.