Svassla Slakteri och transportservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 212 978 | 651 982 | 204 698 | 504 072 | 372 281 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 676 916 | 3 261 288 | 4 603 790 | 4 679 162 | 4 025 534 |
| Summa tillgångar | 4 889 894 | 3 913 270 | 4 808 488 | 5 183 234 | 4 397 815 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 088 456 | 1 069 087 | 1 124 789 | 1 474 968 | 2 722 332 |
| Långfristiga skulder | 3 215 012 | 1 998 385 | 2 943 057 | 2 913 402 | 1 068 537 |
| Summa skulder | 4 712 468 | 3 067 472 | 4 067 846 | 4 388 370 | 3 790 869 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 21 648 | 668 372 | −105 156 | 54 222 | −187 917 |
| Summa eget kapital | 177 426 | 845 798 | 740 642 | 794 864 | 606 946 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 478 000 | 3 157 000 | 2 912 000 | 3 150 000 | 2 129 000 |
| Rörelseresultat | 350 517 | 407 273 | 131 613 | 334 207 | 26 775 |
| EBITDA | 488 061 | 822 901 | 644 111 | 998 911 | 680 403 |
| Resultat före skatt | 26 637 | 677 424 | −105 144 | 54 222 | −187 917 |
| Årets resultat | 21 648 | 668 372 | −105 156 | 54 222 | −187 917 |
| Personalkostnader | 303 723 | 330 216 | 722 152 | 656 939 | 304 450 |
| Avskrivningar | 137 544 | 415 628 | 512 498 | 664 704 | 653 628 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Svassla Slakteri och transportservice AB
Översikt
Svassla Slakteri och transportservice AB (org.nr 559201-0515) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Sala. Bransch enligt SCB: kreatursslakt (SNI 10111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 129 000 kr, vilket är 32,4 % mindre än året innan (3 150 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 187 917 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 2 129 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 397 815 kr och det egna kapitalet 606 946 kr (soliditet 13,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.