Berg i Luleå ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 320 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 351 984 | 200 202 | 614 305 | 925 828 | 720 664 | 478 275 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 494 135 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 351 984 | 200 202 | 1 108 440 | 925 828 | 720 664 | 478 275 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 27 070 | 86 215 | 107 980 | 0 | 12 431 | 3 999 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 27 070 | 86 215 | 107 980 | 0 | 12 431 | 3 999 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 274 914 | −35 927 | 946 473 | −19 529 | −13 595 | −24 957 |
| Summa eget kapital | 324 914 | 113 987 | 1 000 460 | 925 828 | 708 233 | 474 276 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 20 000 | 0 | 29 000 | 33 000 | 11 000 | 2 000 |
| Rörelseresultat | −345 322 | −35 927 | −23 987 | −19 535 | −13 595 | −24 959 |
| Resultat före skatt | 274 914 | −35 927 | 946 473 | −19 529 | −13 595 | −24 957 |
| Årets resultat | 274 914 | −35 927 | 946 473 | −19 529 | −13 595 | −24 957 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 317 000 | — | 209 000 | 320 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Berg i Luleå AB
Översikt
Berg i Luleå AB (org.nr 559201-0440) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Luleå. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 000 kr, vilket är 81,8 % mindre än året innan (11 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 36,9 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 24 957 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 478 275 kr och det egna kapitalet 474 276 kr (soliditet 99,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 320 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.