Barn och ungdomshälsan Sara Winter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 170 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 50 000 | 80 281 | 245 777 | 300 788 | 427 320 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 50 000 | 80 281 | 245 777 | 300 788 | 427 320 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 16 092 | 59 054 | 94 033 | 129 187 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 16 092 | 59 054 | 94 033 | 129 187 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 14 189 | 122 534 | 140 033 | 211 355 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 64 189 | 186 723 | 206 755 | 298 133 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 27 022 | 201 968 | 207 687 | 303 878 |
| Rörelseresultat | 0 | 17 868 | 154 284 | 176 497 | 266 400 |
| Resultat före skatt | 0 | 17 868 | 154 316 | 176 392 | 266 385 |
| Årets resultat | 0 | 14 189 | 122 534 | 140 033 | 211 355 |
| Personalkostnader | — | — | 8 016 | 450 | 15 604 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 120 000 | 120 000 | 170 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Barn och ungdomshälsan Sara Winter AB
Översikt
Barn och ungdomshälsan Sara Winter AB (org.nr 559200-7255) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 303 878 kr, vilket är 46,3 % mer än året innan (207 687 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 211 355 kr (69,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 427 320 kr och det egna kapitalet 298 133 kr (soliditet 69,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 170 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.