Gerum Maskin ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 555 167 | 487 096 | 512 599 | 579 570 | 597 886 | 278 619 | 910 293 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 555 167 | 487 096 | 512 599 | 579 570 | 597 886 | 278 619 | 910 293 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 373 777 | 302 938 | 371 697 | 413 580 | 387 078 | 34 645 | 663 801 |
| Långfristiga skulder | 87 766 | 87 766 | 17 374 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 461 543 | 390 704 | 389 071 | 413 580 | 387 078 | 34 645 | 663 801 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 43 624 | 2 768 | 27 135 | 42 462 | 44 818 | 33 166 | 2 518 |
| Summa eget kapital | 93 624 | 96 392 | 123 528 | 165 990 | 210 808 | 243 974 | 246 492 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 315 000 | 290 000 | 400 000 | 552 000 | 545 000 | 614 000 | 592 000 |
| Rörelseresultat | 55 501 | 3 575 | 39 159 | 53 845 | 56 662 | 40 949 | 2 326 |
| Resultat före skatt | 55 501 | 3 520 | 34 509 | 53 845 | 56 733 | 41 921 | 3 317 |
| Årets resultat | 43 624 | 2 768 | 27 135 | 42 462 | 44 818 | 33 166 | 2 518 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Gerum Maskin AB
Översikt
Gerum Maskin AB (org.nr 559200-6778) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hemse.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 592 000 kr, vilket är 3,6 % mindre än året innan (614 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 518 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 910 293 kr och det egna kapitalet 246 492 kr (soliditet 27,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.