GUSLAR ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 210 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 20 731 | 6 472 | 201 235 | 387 850 | 518 373 | 231 638 |
| Summa anläggningstillgångar | 46 983 | 41 453 | 35 923 | 30 393 | 24 863 | 13 803 |
| Summa tillgångar | 67 714 | 47 925 | 237 158 | 418 243 | 543 236 | 245 441 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 31 100 | 29 030 | 91 790 | 142 319 | 112 715 | 46 927 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 31 100 | 29 030 | 119 790 | 223 319 | 279 715 | 185 927 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 758 | −17 719 | 98 474 | 127 556 | 202 597 | 5 993 |
| Summa eget kapital | 36 614 | 18 895 | 117 368 | 194 924 | 263 521 | 59 514 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 48 004 | 4 784 | 159 040 | 226 200 | 364 000 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 659 | −17 682 | 143 961 | 213 881 | 343 000 | −18 669 |
| EBITDA | 3 871 | −12 152 | 149 491 | 219 411 | 348 530 | −7 609 |
| Resultat före skatt | −1 758 | −17 719 | 115 961 | 160 808 | 255 975 | 8 588 |
| Årets resultat | −1 758 | −17 719 | 98 474 | 127 556 | 202 597 | 5 993 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 5 530 | 5 530 | 5 530 | 5 530 | 5 530 | 11 060 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 50 000 | 134 000 | 210 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: GUSLAR AB
Översikt
GUSLAR AB (org.nr 559200-5333) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Umeå. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 5 993 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 245 441 kr och det egna kapitalet 59 514 kr (soliditet 24,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.