NEOTRANSPORT Europe ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 305 714 | 765 461 | 1 071 754 | 710 294 | 477 349 | 178 950 | 132 593 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 305 714 | 765 461 | 1 071 754 | 710 294 | 477 349 | 178 950 | 132 593 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 246 335 | 304 793 | 316 515 | 413 703 | 358 705 | 100 348 | 53 007 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 246 335 | 424 793 | 526 515 | 413 703 | 358 705 | 100 348 | 53 007 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 9 379 | 281 289 | 204 572 | −61 099 | −177 947 | −70 042 | −139 016 |
| Summa eget kapital | 59 379 | 340 668 | 545 239 | 296 591 | 118 644 | 78 602 | 79 586 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 442 170 | 1 295 515 | 958 134 | 2 | 172 570 | 122 766 | 220 663 |
| Rörelseresultat | 14 861 | 478 827 | 354 201 | −271 187 | −183 514 | −73 186 | −139 020 |
| Resultat före skatt | 14 861 | 358 343 | 263 246 | −61 099 | −177 947 | −70 042 | −139 016 |
| Årets resultat | 9 379 | 281 289 | 204 572 | −61 099 | −177 947 | −70 042 | −139 016 |
| Personalkostnader | 66 434 | 89 607 | 98 466 | 88 094 | 102 179 | 91 705 | 169 237 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: NEOTRANSPORT Europe AB
Översikt
NEOTRANSPORT Europe AB (org.nr 559200-4997) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 220 663 kr, vilket är 79,7 % mer än året innan (122 766 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,9 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 139 016 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 132 593 kr och det egna kapitalet 79 586 kr (soliditet 60,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.