Stall Hansta ABAktiv

559200-4682AktiebolagRegistrerat 2019RÖNNINGE

Finansiell översikt

1 970 000 kr+1,9%
Omsättning 2025
+123,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar61 48261 649185 204439 770534 178576 317580 999
Summa anläggningstillgångar8971 97167 69346 61826 6186 6180
Summa tillgångar62 37963 620252 897486 388560 796582 935580 999
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder2 98973473 861145 896147 807135 91671 242
Långfristiga skulder———————
Summa skulder5 9013 62773 861145 896168 807156 91692 242
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)6 4783 51419 043161 45651 49734 03062 738
Summa eget kapital56 47859 993179 036340 492391 989426 019488 757
Resultaträkning
Nettoomsättning15 63217 513376 0001 724 0001 874 0001 933 0001 970 000
Rörelseresultat11 2585 97221 134203 66385 92544 93479 044
EBITDA——55 412224 738105 92564 93485 662
Resultat före skatt8 3464 47224 017203 40964 87043 28679 345
Årets resultat6 4783 51419 043161 45651 49734 03062 738
Personalkostnader——0369 402528 113303 335353 911
Avskrivningar——34 27821 07520 00020 0006 618
Övriga nyckeltal
Anställda0023333
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Stall Hansta AB

Översikt

Stall Hansta AB (org.nr 559200-4682) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Rönninge. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 970 000 kr, vilket är 1,9 % mer än året innan (1 933 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 124 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 62 738 kr (3,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 656 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 580 999 kr och det egna kapitalet 488 757 kr (soliditet 84,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Stall Hansta AB (559200-4682) — bolagsprofil.se