Sillfors Equestrian Enterprise ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 35 945 | 140 941 | 114 410 | 86 465 | 38 021 | 67 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 150 664 | 116 664 | 253 524 | 752 840 | 1 609 000 |
| Summa tillgångar | 35 945 | 291 605 | 231 074 | 339 989 | 790 861 | 1 677 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 8 532 | 124 448 | 380 458 | 208 808 | 313 906 | 292 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 515 000 |
| Summa skulder | 8 532 | 124 448 | 380 458 | 208 808 | 313 906 | 808 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −61 661 | 139 744 | −274 541 | 280 565 | 345 774 | 367 000 |
| Summa eget kapital | 27 413 | 167 157 | −149 384 | 131 181 | 476 955 | 869 000 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 27 000 | 780 000 | 1 017 000 | 1 768 000 | 1 799 000 | 1 712 000 |
| Rörelseresultat | −61 303 | 160 758 | −271 960 | 291 395 | 437 015 | 463 000 |
| EBITDA | −61 303 | 180 094 | −237 960 | 339 535 | 572 344 | 521 000 |
| Resultat före skatt | −61 661 | 160 280 | −274 541 | 288 164 | 436 769 | 463 000 |
| Årets resultat | −61 661 | 139 744 | −274 541 | 280 565 | 345 774 | 367 000 |
| Personalkostnader | 0 | 194 691 | 402 655 | 442 519 | 388 851 | 329 000 |
| Avskrivningar | 0 | 19 336 | 34 000 | 48 140 | 135 329 | 58 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sillfors Equestrian Enterprise AB
Översikt
Sillfors Equestrian Enterprise AB (org.nr 559199-8439) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Grödinge. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 712 000 kr, vilket är 4,8 % mindre än året innan (1 799 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 129 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 367 000 kr (21,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 799 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 677 000 kr och det egna kapitalet 869 000 kr (soliditet 51,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.