Ortacademy ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 151 026 | 187 617 | 248 380 | 238 435 | 274 219 | 327 679 | 366 809 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 151 026 | 187 617 | 248 380 | 238 435 | 274 219 | 327 679 | 366 809 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 25 851 | 37 095 | 64 434 | 64 348 | 64 032 | 79 482 | 86 662 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 25 851 | 37 095 | 64 434 | 64 348 | 64 032 | 79 482 | 86 662 |
| Aktiekapital | 50 000 | 0 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 75 175 | 75 347 | 133 945 | 120 142 | 156 099 | 198 010 | 181 950 |
| Summa eget kapital | 125 175 | 150 522 | 183 946 | 174 087 | 210 187 | 248 197 | 280 147 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 119 240 | 137 000 | 220 000 | 180 959 | 227 858 | 319 500 | 308 750 |
| Rörelseresultat | 95 639 | 96 239 | 169 681 | 151 311 | 196 596 | 249 467 | 228 700 |
| Resultat före skatt | 95 639 | 96 239 | 169 018 | 151 311 | 196 596 | 249 398 | 229 062 |
| Årets resultat | 75 175 | 75 347 | 133 945 | 120 142 | 156 099 | 198 010 | 181 950 |
| Personalkostnader | 5 592 | 6 064 | 6 432 | 6 323 | 5 100 | 383 | 3 920 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 521 | 130 000 | 120 000 | 160 000 | — | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ortacademy AB
Översikt
Ortacademy AB (org.nr 559199-6292) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Vaxholm. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 308 750 kr, vilket är 3,4 % mindre än året innan (319 500 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 181 950 kr (58,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 308 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 366 809 kr och det egna kapitalet 280 147 kr (soliditet 76,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.